2.6 Bronbestrijding heeft voorrang
Arbowet
Na de risicoanalyse stelt u een prioriteitenlijst op. Het spreekt voor zich dat u eerst de hoogste risico’s aanpakt. De Arbowet verlangt dat de maatregelen in een bepaalde volgorde worden genomen. Eerst pakt u de bron van het probleem aan. Dat wordt de arbeidshygiënische strategie of bronaanpak genoemd.
strategie
eerst
organiseren
Werkgevers moeten volgens een arbeidshygiënische strategie de veiligheid en gezondheid van werknemers beschermen. De arbeidshygiënische strategie is een hiërarchisch stelsel van beheersmaatregelen voor risico’s. Hierbij wordt allereerst naar de bron van het probleem gekeken. Als daar niets aan kan worden gedaan, zijn andere maatregelen mogelijk. De arbeidshygiënische strategie ziet er als volgt uit:
Voorbeeld toepassen bronaanpak
vervangen
In een werkplaats is sprake van oorverdovend lawaai dat door een houtbewerkingsmachine wordt geproduceerd. Als dit risico van lawaai wordt beheerst volgens de bronaanpak, wordt eerst gekeken of er houtbewerkingsmachines bestaan die stiller zijn. De machine wordt dan vervangen.
Als dat niet mogelijk is, kijkt u of de machine geïsoleerd kan worden, zodat niet de hele werkplaats last heeft van het lawaai.
Als deze verbeteringen niet mogelijk zijn, pas dan zijn persoonlijke beschermingsmiddelen een optie. U verstrekt de werknemers dan gratis gehoorbescherming.