U bent hier

5.1 Voorbereiden op een inspectie

Dit artikel is eerder verschenen als Themadossier Arbo Rendement
Publicatiedatum: januari 2022

ogen van de inspecteur

Wilt u zich voorbereiden op een controle van de Arbeidsinspectie, dan kunt u de zelfinspectietools van deze instantie gebruiken. Hiermee kijkt u met de ogen van een inspecteur naar uw organisatie. Daardoor is het meteen een goed hulpmiddel om voor een veilige werkplek te zorgen, of uw organisatie nu een controle voor de boeg heeft of niet. De zelfinspecties zijn te vinden op zelfinspectie.nl.

5.1.1 Werkwijze

reeks vragen

actiepunten

Een zelfinspectie bestaat uit een reeks vragen, die u doorgaans beantwoordt met ja of nee. Heeft u alles ingevuld, dan krijgt u een overzicht van wat in uw organisatie op orde is en welke actiepunten er zijn. Ook bevatten de zelfinspecties verwijzingen naar informatie en middelen die u verder kunnen helpen.

Gaat u met een zelfinspectie aan de slag, dan blijven uw antwoorden geheim. De Arbeidsinspectie heeft geen toegang tot deze gegevens en kan dus ook niet naar aanleiding van een zelfinspectie besluiten om uw organisatie eens te bezoeken.

5.1.2 Onderwerpen

in het vizier

gevaarlijke stoffen

extra ­informatie

De Arbeidsinspectie heeft zes online zelfinspecties.

  • Via Gezond en veilig werken kunt u nagaan of u alle arbeidsrisico’s in uw organisatie in het vizier heeft. Deze zelfinspectie bevat de onderwerpen RI&E en plan van aanpak, veilig en gezond gedrag, werkomgeving, contract bedrijfsarts/arbodienst, preventiemedewerker, en bedrijfshulpverlener. Voor elk onderwerp beantwoordt u een aantal vragen en over elke vraag krijgt u meer informatie. Ontbreekt iets in uw organisatie, dan zet de tool uiteen wat u moet doen.
  • De zelfinspectie Gevaarlijke stoffen gaat in vier uitvoerige stappen na welke stoffen in de organisatie aanwezig zijn, hoe gevaarlijk deze zijn, welke maatregelen u moet nemen en hoe u deze maatregelen borgt. Verder is in deze inspectie veel extra informatie te vinden over de regelgeving voor werken met gevaarlijke stoffen.
  • De zelfinspectie Werkdruk en ongewenst gedrag onderscheidt drie onderwerpen, namelijk ‘Te hoge werkdruk’, ‘Pesten, discriminatie en seksuele intimidatie’ en ‘Aanpak van agressie en geweld door derden’. Deze drie hebben elk een eigen zelfinspectie. Over elk onderwerp vindt u extra informatie, los van de zelftest.
  • De laatste zelfinspectie, Eerlijk werk, betreft vooral eerlijke betaling van arbeidskrachten, wat doorgaans buiten uw werkveld valt.

Zelftesten over veilig vakmanschap

asbest

Op de website veiligvakmanschap.nl vindt u zelftesten voor veilig werken met asbest, in de garage en met hout en machines. In de garage moet de werknemer de onveilige situaties aangeven. De houtbewerking gaat in op acht machines en twee risico’s. De asbesttest bevat een serie vragen over veilige of onveilige situaties.

Deze drie testen zijn gericht op werknemers – wijs uw collega’s hier dus op! – maar ze zijn ook voor u als arboprofessional een handige check.

5.1.3 Basisinspectiemodules

intern gebruik

Behalve de zelfinspectiemodules publiceert de Arbeidsinspectie basisinspectiemodules (BIM). Terwijl de zelfinspecties echt bedoeld zijn voor werkgevers, zijn basisinspecties eigenlijk voor intern gebruik. Ze beschrijven hoe een inspecteur te werk gaat bij een bepaald arbeidsrisico. Daar heeft u zelf natuurlijk ook veel aan.

Algemene werkwijze

houvast

Een basisinspectiemodule is opgesteld volgens de laatste technische en wetenschappelijke inzichten. Een BIM beschrijft een algemene werkwijze voor een inspectie.

Dit geeft de inspecteurs houvast, maar ze mogen ervan afwijken als de situatie daarom vraagt. Voor elk van onderstaande thema’s zijn op de website van de Arbeidsinspectie diverse BIM’s gepubliceerd:

  • algemeen arbobeleid;
  • arbeidstijden;
  • psychosociale arbeidsbelasting;
  • fysieke belasting;
  • gevaarlijke stoffen;
  • andere arbeidsrisico’s;
  • risico’s op specifieke werkplekken.