U bent hier

Onderneming & Administratie
Bedrijfsimago1. De start: producten, ­diensten en klanten1.2 Producten en diensten

1.2 Producten en diensten

Dit artikel is eerder verschenen als Themadossier FA Rendement
Publicatiedatum: december 2024

stappenplan

intellectueel eigendom

Heeft u een goed idee voor een nieuw product of nieuwe dienst, dan is het goed om te weten hoe de markt daarop reageert. Een goede voorbereiding is belangrijk voor het succes van uw product of dienst. Het volgende stappenplan van de KvK kan daarbij een hulpmiddel zijn:

  • Doe voorbereidend onderzoek (zie paragraaf 1.2.1).
  • Houd u aan de regels van productveiligheid (zie paragraaf 1.2.2).
  • Ga op zoek naar financiering (zie paragraaf 1.2.3).
  • Bescherm uw intellectueel eigendom (zie paragraaf 1.2.4).
  • Maak een marketingplan: in paragraaf 1.1.3 kwam dit al aan bod bij het ondernemingsplan. U kunt natuurlijk ook een specifiek marketingplan maken voor het product dat of de dienst die u op de markt gaat brengen.
  • Ga op zoek naar klanten (zie paragraaf 1.2.5).
  • Verken de buitenlandse markt (zie paragraaf 1.2.6).
  • Blijf uw producten verbeteren en beschermen (zie paragraaf 1.2.7).
  • 1.2.1 Voorbereidend onderzoek

    markt­onderzoek

    haalbaarheidsonderzoek

    Bij het in de markt zetten van een nieuw product of nieuwe dienst gaat u niet over één nacht ijs. Het is verstandig om onderzoek te doen naar de markt om te bepalen of uw product of dienst een kans van slagen heeft (zie ook hoofdstuk 8). Hierbij kan het gaan om een marktonderzoek: u kunt nog zulke goede plannen hebben, maar ze moeten wel haalbaar zijn. Hoe zit het met uw concurrenten en wat zijn de mogelijke klanten? Dat checkt u met dit onderzoek. Een marktonderzoek is de basis voor uw marketingplan. U maakt een plan van aanpak voor het in de markt zetten van uw onderneming. Daarnaast moet het maken van een nieuw product ook technisch haalbaar zijn. U kunt dan een haalbaarheidsonderzoek doen om te kijken naar bruikbaarheid, veiligheid, werkzaamheid en uiterlijke vorm. Gaat het om een product, dan kan het zinvol zijn om eerst een prototype te maken.

    Verschillende vormen van marktonderzoek

    imago

    Een marktonderzoek kunt u op verschillende manieren doen. Hierbij gaat het bijvoorbeeld om de volgende vormen van marktonderzoek:

    • branche-onderzoek: dit onderzoek geeft een beeld van de ontwikkelingen van de branche. Met de bedrijventeller van de KvK kunt u zien hoeveel ondernemingen van een bepaalde branche er in een bepaald gebied zitten.
    • concurrentieanalyse: met de informatie over uw concurrenten heeft u inzicht in de mogelijkheden voor uw onderneming. Waarin kunt u zich onderscheiden?
    • omgevingsanalyse: de locatie van uw onderneming kan het succes ervan bepalen. Dit is uiteraard afhankelijk van de branche. Met een omgevingsanalyse krijgt u inzicht in de voor- en nadelen van de locatie.
    • imago-onderzoek: het imago van uw onderneming is van een groot belang voor het succes. Hoe kijkt de mogelijke doelgroep aan tegen uw onderneming? Komt dat overeen met het gewenste imago?

    1.2.2 Productveiligheid

    beschermen

    Het product dat u op de markt gaat brengen, moet natuurlijk wel veilig zijn. U wilt immers niet dat de gebruikers van de producten ziek worden of gewond raken door het gebruik van uw product. Er gelden daarom strenge eisen voor producten. Bij productveiligheid gaat het dus om de bescherming van consumenten tegen alle soorten risico’s bij het gebruik van een product. Meer informatie over productveiligheid en de Europese veiligheidseisen leest u op de website van de KvK, door te zoeken op ‘veilige producten aanbieden binnen de EU’.

    1.2.3 Financiering

    kosten

    Om een nieuw product of nieuwe dienst in de markt te zetten, zult u bijna altijd kosten moeten maken. Denkt u maar eens aan de kosten voor onderzoek en ontwerp, materiaalkeuze, prototyping (ideeën en aannames van het concept snel en goedkoop testen), productietesten en kwaliteitscontroles. Allemaal kosten die uw onderneming moet maken voordat het product op de markt komt. Voor de financiering kunt u bijvoorbeeld denken aan investeerders, financiële regelingen van de overheid en crowdfunding.

    Er komt veel kijken bij het innoveren van producten en diensten door uw onderneming. Meer informatie over innoveren en de regelingen van de overheid vindt u op onze themapagina over innovatie: rendement.nl/innovatie.

    1.2.4 Intellectueel eigendom

    octrooi of ­registreren

    Het is natuurlijk niet de bedoeling dat iemand er met uw goede idee vandoor gaat. Dat is zonde van alle tijd en al het geld dat uw onderneming erin heeft geïnvesteerd. Het is daarom mogelijk om uw intellectuele eigendom (verzamelnaam voor rechten op uitgewerkte ideeën) te beschermen door een octrooi aan te vragen of het merk of model te registreren. Hiervoor gelden wel specifieke regels.

    Er bestaan verschillende rechten van intellectueel eigendom. In het themadossier van FA Rendement dat in ­augustus 2024 is verschenen, heeft u daar meer over kunnen lezen. Heeft u dit themadossier nog niet, dan kunt u het bestellen in onze webshop: shop.rendement.nl

    1.2.5 Klanten

    werven

    privacyregels

    influencers

    Het succes van een nieuw product of nieuwe dienst is uiteindelijk afhankelijk van de verkoop. U zult dus op zoek moeten gaan naar klanten. Klantacquisitie is nodig om klanten voor uw onderneming te werven. Dit kan onder andere op de volgende manieren:

    • koude acquisitie: het ongevraagd benaderen van potentiële klanten die u nog niet kent. Let hierbij goed op de privacyregels, want uw onderneming mag niet zomaar iedereen benaderen.
    • warme acquisitie: het benaderen van bestaande klanten, bijvoorbeeld iemand die eerder iets heeft gekocht of zich heeft ingeschreven voor uw nieuwsbrief.
    • online acquisitie: steeds meer communicatie gebeurt online. Nieuwe klanten werven gaat bijvoorbeeld heel goed via social media, uw website, online platforms of door het inzetten van influencers om uw onderneming te promoten. Zorg er dus voor dat u online voldoende zichtbaar bent. Uw bedrijfsimago is immers voor een groot deel afhankelijk van uw online uitstraling.

    Er zijn verschillende manieren waarop uw onderneming de marketing van een nieuw product of nieuwe dienst kan vormgeven. Het is verstandig om hier van tevoren over na te denken en de ideeën hierover vast te leggen in een marketingplan (zie hiervoor ook paragraaf 1.1.3).

    1.2.6 Buitenlandse markt

    potentie ­product of dienst

    De meeste ondernemingen zullen een nieuw product of nieuwe dienst eerst in Nederland op de markt zetten. Dit geeft een beeld van de potentie van uw product of dienst: slaat het aan in de markt, dan kan het een succes worden. Uiteraard is het ook mogelijk om over de grenzen heen te kijken. Denkt u dat er kansen zijn in het buitenland, verken dan eerst die markt. Kijk bijvoorbeeld ook naar mogelijke handelspartners. Dat maakt het toch makkelijker om uw product in het buitenland te verkopen. Daarnaast moet u natuurlijk de wet- en regelgeving in het buitenland in de gaten houden, want die kan afwijken van de regels in Nederland.

    1.2.7 Verbeteren en beschermen

    toekomst

    Na het doorlopen van de voorgaande stappen en het op de markt brengen van het product of de dienst bent u er nog niet. Het is altijd goed om kritisch te blijven kijken. In eerste instantie is het natuurlijk de bedoeling om winst te maken met uw onderneming en dat in de toekomst ook zo te houden. Kijk daarom ook regelmatig naar de productie, verkoop, levertijd en service van uw onderneming. Wellicht kunt u nog ergens iets verbeteren. Het is bijvoorbeeld ook belangrijk om mee te gaan met uw tijd en regelmatig een bestaand product te innoveren.

    Daarnaast moet u ook de markt in de gaten houden. Wat gebeurt er allemaal in uw markt? Zijn er concurrenten en gaat er niemand met uw idee vandoor? Mocht dat laatste wel zo zijn, dan zult u moeten reageren om te voorkomen dat u een deel van de markt verliest.