4.6 Hoe kunt u profijt halen uit een databank?
tijdelijke monopolie
Omdat u als producent het tijdelijke monopolie heeft op uw databank, bent u de enige die ervoor kan kiezen om uw databank te vermarkten (het proces van het creëren en leveren van waarde). Dit kan bijvoorbeeld via een online te raadplegen databank (zoals marktplaats.nl, funda.nl of autotrack.nl) of via offline media (zoals een papieren telefoongids).
4.6.1 Licentie verlenen aan derden
licentie- vergoeding
Verder kunt u ervoor kiezen om een licentie op uw databank te verlenen aan derden, hoewel dit niet met zoveel woorden in de wet genoemd is. Dit gebeurt doorgaans op basis van een overeenkomst en tegen betaling van een licentievergoeding. U bent dan licentiegever en de verkrijger is licentienemer. De licentie kunt u beperken tot bepaalde exploitatiehandelingen op een bepaalde plaats, op een bepaald tijdstip.
U kunt ook erg ruim een licentie geven als een onherroepelijke toestemming voor elk gebruik. Deze licentie heeft veel weg van een overdracht van het databankrecht, maar is van verbintenisrechtelijke aard.
4.6.2 Overdracht van databankrecht
Algehele overdracht van het databankrecht is mogelijk op grond van artikel 2 lid 4 Dw.
Akte
beschikkingsbevoegd
Een overdracht is, in tegenstelling tot een licentieverlening, van goederenrechtelijke aard en vindt plaats volgens de regels van artikelen 3:83 BW en verder. Dit betekent dat u de rechten kunt overdragen uit kracht van een geldige titel als u beschikkingsbevoegd bent. Let er wel op dat dit moet gebeuren door middel van een daartoe bestemde akte. Als u uw rechten eenmaal heeft overgedragen, heeft u daar geen beschikking meer over.