10.1 Deelnemingsvrijstelling
belangrijk instrument
eenvoud
Hoewel niet specifiek gerekend tot de fiscale reorganisatiefaciliteiten, is de deelnemingsvrijstelling – zoals besproken in het begin van dit dossier – wel een belangrijk instrument bij een eventuele herstructurering. Indien sprake is van een belang van ten minste 5%, kan een moedervennootschap de dochter vrij van vennootschapsbelasting verkopen aan een derde of andere groepsmaatschappij.
Voordeel
Het grote voordeel van de deelnemingsvrijstelling is de eenvoud van de regeling. U krijgt bijvoorbeeld niet te maken met termijnen na verkoop van een deelneming. Zo kunt u een intern verhangen deelneming op korte termijn na de herstructurering weer verkopen aan een derde.
Verliezen
niet aftrekbaar
De deelnemingsvrijstelling heeft twee kanten. De winsten zijn niet belast, maar de verliezen zijn ook niet aftrekbaar. Daarnaast zijn de aan- en verkoopkosten van die deelneming niet aftrekbaar. Dit is iets om rekening mee te houden bij de verkoop van een deelneming.