Meer fiscale voordelen voor elektrisch wagenpark
Om ondernemers extra te stimuleren hun complete wagenpark elektrisch te maken, heeft het kabinet aangegeven dat werkgevers die hun werknemers nog een fossiele auto ter beschikking stellen vanaf 2027 te maken krijgen met een pseudo-eindheffing van 52%. Voor het ter beschikking stellen van een elektrische auto gaat deze heffing niet gelden. Verder gaat de korting op de motorrijtuigenbelasting voor de particuliere elektrische rijder voor de jaren 2026-2028 van 25% naar 30%.
Het kabinet wil de groei van de zakelijke elektrische automarkt meer stimuleren. Het doel is dat alle auto’s die vanaf 2027 door een werkgever voor privégebruik ter beschikking worden gesteld aan de werknemer, volledig emissievrij zijn. Werkgevers die hun werknemers in een benzine- of dieselauto laten rijden gaan daarom per 2027 meer heffingen betalen. Dit gaat lopen via de pseudo-eindheffing in de loonbelasting (artikel). De pseudo-eindheffing van 52% over de bijtelling privégebruik van de auto moet per loontijdvak worden betaald door de werkgever als deze vanaf 2027 een fossiele (niet volledig emissievrije) personen- of bestelauto ter beschikking stelt aan de werknemer. Voor een zzp’er met een eenmanszaak gaat dit niet gelden.
Korting op motorrijtuigenbelasting per 2026 naar 30%
Het kabinet heeft daarnaast besloten om de tariefkorting in de motorrijtuigenbelasting voor de particuliere elektrische autorijder te verhogen van 25% naar 30% voor de jaren 2026 – 2028. In 2029 blijft de tariefkorting 25% zoals eerder was besloten.
Het kabinet gaat de komende weken nadenken over een hervorming van de autobelastingen. Daarbij wordt onder andere gekeken naar een structurele oplossing voor de gewichtscorrectie in de motorrijtuigenbelasting van elektrische auto’s. Daarbij is het een optie om in plaats van naar het gewicht naar het voertuigoppervlak te kijken.