U bent hier

Onderneming & Personeel
Boetes bij illegale arbeid worden flink verhoogd

Boetes bij illegale arbeid worden flink verhoogd

Werkgevers die arbeidsmigranten van buiten de Europese Unie zonder vergunning in dienst nemen, kunnen vanaf 1 februari 2025 flink hogere boetes verwachten. De Nederlandse Arbeidsinspectie krijgt ook meer slagkracht om op te treden tegen illegale tewerkstelling.

Als de Nederlandse Arbeidsinspectie bij een onderneming op de stoep staat en vaststelt dat er sprake is van illegale arbeid, kan zij een onderzoek starten, boetes opleggen en, indien nodig, aanvullende sancties treffen om herhaling de kop in te drukken. Tot voor kort bedroeg de maximale boete voor overtreding van de Wet arbeid vreemdelingen (WAV) € 8.000 per illegaal tewerkgestelde arbeidskracht. Vanaf 1 februari wordt deze maximale boete verhoogd naar € 11.250 per arbeidskracht bij illegale tewerkstelling. 

De mate van verwijtbaarheid

Volgens de Raad van State moet er verder meer rekening worden gehouden met de mate van verwijtbaarheid bij deze arbeidskrachten. Een werkgever die opzettelijk de wet overtreedt moet bijvoorbeeld een hogere boete opgelegd krijgen dan een werkgever die dit eenmalig en per ongeluk doet (de boetes kunnen per 1 februari variëren tussen € 2.250 en € 11.250). De hogere boetes zullen vooral bij ernstige omstandigheden toegepast worden, zoals bij slechte huisvesting of als een werkgever de paspoorten van de arbeidskrachten heeft ingenomen. 

Mogelijk verdere aanscherping in de toekomst

Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid voert momenteel een breed onderzoek uit naar alle boetes rondom eerlijk werk. In Nederland moeten werkgevers er bijvoorbeeld op toezien dat werknemers minimaal het wettelijk bepaalde loon en vakantiegeld ontvangen. Als werkgevers zich niet aan deze arbeidswetten houden, volgt voor hen een boete van de Arbeidsinspectie. Het onderzoek bekijkt de mate van effectiviteit van deze boetes. Zodra het onderzoek is afgerond, wordt per arbeidswet bekeken of de boetes nog verder aangescherpt moeten worden. Werkgevers doen er daarom altijd goed aan om voorbereid te zijn op een onaangekondigd bezoek van de Arbeidsinspectie.