Voorwaarden voor vergoeding voor jobcoach versoepeld
Werknemers met een arbeidsbeperking kunnen begeleiding op de werkvloer krijgen van een jobcoach. Per 2025 zijn de voorwaarden voor een vergoeding voor een jobcoach versoepeld, waardoor meer werknemers hulp kunnen krijgen.
Werkgevers kunnen voor iemand met een arbeidsbeperking gebruikmaken van een aantal voorzieningen van UWV. Dit moet het makkelijker en aantrekkelijker maken voor werkgevers om mensen uit deze doelgroep in dienst te nemen en te houden. Eén van die voorzieningen is een jobcoach. De inzet van een jobcoach heeft als doel dat de werknemer met een arbeidsbeperking na de begeleiding zelfstandig kan werken. Een jobcoach maakt bijvoorbeeld een werkplan voor de werknemer of helpt hem met inwerken, maar is ook een aanspreekpunt voor de werkgever.
Jobcoach toegankelijk voor meer werknemers
Om gebruik te kunnen maken van een jobcoach, moet een werknemer door een ziekte of handicap begeleiding nodig hebben om zijn werk uit te kunnen voeren. Ook moet hij een arbeidsovereenkomst hebben van minimaal 3 maanden, voor minimaal 8 uur per week. Tot 2025 moest de werknemer een contract hebben van minimaal 6 maanden, voor minimaal 12 uur per week. Bovendien moest de werknemer minimaal 35% van het minimumloon verdienen.
Door het verlagen van de vereiste contractduur en -uren en het loslaten van de looneis wordt een jobcoach toegankelijk voor meer werknemers.
Subsidie voor interne jobcoach
Een werknemer kan begeleiding krijgen van een externe of interne jobcoach. De jobcoach begeleidt de werknemer maximaal 10% van zijn werkuren. UWV heeft een lijst van erkende externe jobcoachleveranciers (pdf) opgesteld die de werknemer, samen met de werkgever, kan inschakelen. De arbeidsdeskundige kan hierbij helpen. Als UWV de aanvraag voor een externe jobcoach heeft goedgekeurd, vergoedt de uitkeringsinstantie € 111,57 per uur (exclusief btw) direct aan de jobcoach.
Een interne jobcoach is iemand die bij de werkgever werkt. De werkgever is zelf verantwoordelijk voor een inwerk- of trainingsprogramma. Voor een interne jobcoach kan de werkgever subsidie aanvragen via het werkgeversportaal van UWV. Hiervoor is eHerkenning van minimaal niveau 3 nodig. De subsidiehoogte is afhankelijk van hoeveel uur begeleiding de werknemer krijgt en hoelang hij al begeleiding krijgt. De subsidie geldt voor maximaal één jaar, maar kan tweemaal met dezelfde duur verlengd worden. In uitzonderlijke situaties kan de begeleiding hierna met nog zes maanden verlengd worden.
Werkgeversservicepunt als aanspreekpunt voor werkgevers
Om werkgevers en werkzoekenden zo goed mogelijk te bedienen, is Nederland onderverdeeld in 35 arbeidsmarktregio’s (infographic), waarbinnen UWV samenwerkt met gemeenten en regionale organisaties. Elke arbeidsmarktregio heeft een publiek aanspreekpunt voor werkgevers: het regionale werkgeversservicepunt . Hier kunnen werkgevers terecht voor potentiële kandidaten met een arbeidsbeperking, informatie en advies over beschikbare subsidies,voor ondersteuning bij het passend maken van werk en het bieden van bijvoorbeeld jobcoaching.