U bent hier

Onderneming & Arbo
Adviesrecht OR: na het advies

Adviesrecht OR: na het advies

Nadat de ondernemingsraad (OR) advies heeft uitgebracht, moet de bestuurder zijn definitieve besluit schriftelijk meedelen aan de OR. Als de bestuurder het OR-advies niet of niet volledig opvolgt, moet hij dit aan de OR onderbouwen. In dat geval moet hij minimaal één maand wachten met de uitvoering van zijn besluit.

De regels voor het adviesrecht staan in artikel 25 van de Wet op de ondernemingsraden (WOR). Hierin staat onder meer dat de bestuurder niet verplicht is om het OR-advies op te volgen. Als de bestuurder besluit om het OR-advies niet of slechts voor een deel op te volgen, moet hij onderbouwen waarom hij daarvoor kiest. Op dat moment gaat ook de zogenoemde opschortingstermijn in. Deze periode geeft de OR de tijd om een beroepsprocedure (infographic) te kunnen starten bij de Ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam om zo bezwaar te maken tegen het besluit van de bestuurder. Dit beroepsrecht van de OR (artikel) is vastgelegd in artikel 26 WOR.

Bestuurder mag niet beginnen met uitvoering besluit

De bestuurder mag in deze maand nog niet starten met de uitvoering van zijn besluit, tenzij de OR beslist om af te zien van de opschortingstermijn. Deze opschortingstermijn geldt overigens alleen voor de OR en niet voor de personeelsvertegenwoordiging (PVT). Tot een procedure hoeft het echter niet te komen als de bestuurder na het ontvangen van het OR-advies opnieuw overlegt met de OR.

Inzichten door nieuw overleg tussen bestuurder en OR

Gaat de bestuurder opnieuw in overleg met de OR, dan kan hij uitleggen waarom hij zijn besluit toch wil doorvoeren en proberen om draagvlak te creëren bij de OR. Het uitwisselen van argumenten kan beide partijen nieuwe inzichten geven die mogelijk leiden tot een compromis. Zo kan de OR de bestuurder vragen om te overwegen het besluit alsnog aan te passen. Als het besluit daardoor op meer draagvlak kan rekenen bij de achterban of beter aansluit op de praktijk op de werkvloer, heeft het plan van de bestuurder meer kans van slagen. De OR kan de druk daarbij wat opvoeren door vast te houden aan de opschortingstermijn, in de hoop dat de bestuurder toch aanpassingen maakt in de plannen.

Meer lezen over de adviesprocedure van de OR? Zie ook Adviesrecht OR & ...:
het besluitvormingsproces
basisregels voor adviesrecht
wanneer is iets ‘belangrijk’?
bijzondere overlegvergadering
inhoud van de adviesaanvraag
overleg met de bestuurder
meningsvorming
verbeteren van de positie
uitbrengen van advies